Arctic Winter Games

Last Updated: Mar 11th, 2016

 

 2016 Arctic Winter Games - Nuuk, Greenland March 6-11, 2016

The Arctic Winter Games is a high profile circumpolar sport competition for northern and arctic athletes.  The Games provide an opportunity to strengthen sport development in the participants’ jurisdictions, to promote the benefits of sport, to build partnerships, and to promote culture and values.  The Games celebrate sport, social exchange and cultures. The Games provide an opportunity for the developing athlete to compete in friendly competition while sharing cultural values from northern regions around the world. 

         

Juvenile Female Team

Charlene Sobrepena                    

Yellowknife, NT

Chidubem (Olga) Duru                

Yellowknife, NT

Destiny Hobbs-Stewart              

Yellowknife, NT

Hannah Porter                             

Fort Smith, NT

Janet Enge                                     

Yellowknife, NT

Jenaya Hanninen                          

Yellowknife, NT

Katie Hart                                     

Yellowknife, NT

Molly Gillard                                 

Yellowknife, NT

Wren Acorn                                 

Yellowknife, NT

Alternates

 

Akesha Hardisty-Norwegian    

Fort Simpson, NT

Jenna Guy                                 

Inuvik, NT

Head Coach

 

Tonya Huck

Yellowknife, NT

Juvenile Male Team

Ahri Ekendia                    

Behchoko, NT

Arjun Budgell                      

Yellowknife, NT

Austin Sleno                         

Yellowknife, NT

Cole Clinton                      

Yellowknife, NT

Emmanuel Sumagaysay     

Yellowknife, NT

Emmanuel Lamvu              

Yellowknife, NT

Ethan Horn                    

Yellowknife, NT

Mazen Daher                  

Yellowknife, NT

Oluyemi Newkirk               

Fort Smith, NT

Alternates

 

Greg Jr. Villeneuve               

Fort Resolution, NT

Jolan Kotchea                      

Fort Liard, NT

Head Coach

 

Harjot Sidhu                        

Yellowknife, NT

Junior Female Team

Camryn Soucy

Fort Smith, NT

Elizabeth Kikoak

Fort Smith, NT

Jennifer Lalonde

Yellowknife, NT

Kristine Stuparyk

Yellowknife, NT

Kristal Gambler

Fort Smith, NT

Lindsey Mailloux

Yellowknife, NT

Meegwun Makletzoff-Cazon

Yellowknife, NT

Sahara Lafferty

Yellowknife, NT

Taryn Gazankas

Hay River, NT

Alternates

 

Delaney Taylor

Yellowknife, NT

Dora-Faye Hansen

Fort Smith, NT

Head Coach

 

Gina Michel

Junior Male Team

Benjamin Grimes

Yellowknife, NT

Darien Comin

Fort Smith, NT

Darryl Balsillie

Fort Resolution, NT

Isaac Simon

Fort Resolution, NT

Ixaka Newkirk

Fort Smith, NT

Joshua Kearley

Fort Smith, NT

Michael Elms

Yellowknife, NT

Mitchell Porter

Fort Smith, NT

Chidiebube (Obed) Duru

Yellowknife, NT

Alternates

 

Ethan McKay

Fort Resolution, NT

Johnny Bailey

Fort Resolution, NT

Head Coach

 

Judon Gregory

Yellowknife, NT

 

Intermediate Female Team

Abigale Coad

Yellowknife, NT

Brynn Martin

Yellowknife, NT

Cassidy Taylor

Yellowknife, NT

Chanise Menacho

Behchoko, NT

Deidre Lafferty

Yellowknife, NT

Emma Tutton

Yellowknife, NT

Kolbi Bernhardt

Tuktoyaktuk, NT

Miranda Beck

Yellowknife, NT

Tameika Steinwand

Behchoko, NT

Alternates

 

Breanna Wolki

Tuktoyaktuk, NT

Nadia Wood

Yellowknife, NT

Head Coach

 

Amy Allan

Yellowknife, NT