Mini World Cup

Last Updated: Jun 24th, 2016

2016 MINI WORLD CUP TEAMS 

7-9 years (2007, 2008 and 2009)  
     
Ben Grimes and Delaney Taylor    Ruby Pigott and Kea Furniss
Nigeria in YELLOW   USA in WHITE
Matthew Mackay   Ronit Bhanot
Simon Fox   Eva Sanchez Tihor
Nate Bergman    Lucas Pedersen
Grayson Marchiori    Sarah Gon
Sherese Lafferty    Kenzie McCarthy
Tarun Budgell   Finley Stewart
Eli Felix Landa    Benjamin Carr 
Victor Lumacad   Patricia Black-Quitte
Ethan Bran   Logan Denton 
 Mete Sarikaya    Nazehi Antoine
     
     
     
Michael Sadler, Cole Clinton and Thomas White   Finlay Armstrong and Jack Nevitt
China in RED   Ecuador in BLUE
Shiki Kabuya   Roen True
Ryan Harris   Kayd True 
Jean Emiel Garceau   Jordan Mair
Wesley Lizotte   Luke Jarvis
Jake Grosco   Rielle Naveed
Jude Brothers   Jahmarri Samuels
Katie White    Calen Knight 
Jacob Bevington    Jean Emiel Garceau
Orlee Duru   Isobel Nevitt
Chimezuru Duru   Dawson Erasmus
 Ken Baltazar    Alexander Cunningham
     
     
10-11 years (2006 / 2005)  
Jordan Chung, Mira and Wren   Katie Hart and Destiny
Norway to wear BLUE                     Switzerland to wear WHITE
Zach Chung   Trey Granter
Joel Naved   David White
Shaelynn Anderson   Abigail Nevitt
Sema Jalil Aya   Bo Beaton
Jamie Cluff   Lacey Lewis
Ethan Carr   Noah Valpy
Joel Harris   Lennox Mutford
Caleb Franki   Stephen Moore
Justin Quito   Emmery Golchert
Trevyn Zoe   Casey Mantla
Sage Acorn    Gracie Brennan
 Klein Baltazar    
     
Kaeler Pagonis-Friesen and Cameron Peddle   Ethan Horn and Logan Doyle
Canada to wear RED   Mexico to wear YELLOW
Alanna Pellerin   Gillian Furniss
Rowan Weber   Crew True-Jewell
Zoe Jarvis   William Mckay
Brady Seabrooke   Riley Hans
Leegah Lafferty   Kwansha Jack
Ethan Bowerman   Brooke Vails
Dylan Doyle   River McQueen
Trystan Boyd   Roald Peters
Samuel Sanders   Liliah Erasmus
Alison Anstey   Chimaham Duru
 Allen Vogel    Michael Van Metre
 James Vogel    
     

 

12-13 years (2003/2004's)  
     
Krissy and Lindsay   Chris, Brian Johnston and Daegan McKnight                                                              
Columbia to wear BLUE                                                                   Japan to wear WHITE
Jack Nevitt   Arjun Budgell
Caesar Palmer   Taneisha Franki 
Jazmin Hans   Dakota Richardson
Maggie Carson   Nolan Eno
Sylvain Rourke   Andrew Carr
Seth Harker   Kiran Fox
Ayush Bhanot   Tykel Smith
Devin Vogel   David Sangris
Kaydens Abel   Ryland Whane
Chayton Unka   Emma Gauthier
Oliver Lovely   Logan Etsemba
Ayden Harvey   Wren Acorn
 Givennrey King   Mira Mercer
     
Viktor and Cory Granter   Gabe Russell and Obed Jr.
Sweden to wear YELLOW   Korea to wear RED
Mason Weber   Jack Willoughby
Christopher Mathison   Yazmin MacIntosh
Danica Taylor   Cole Clinton
Treyanna Weyallon   Teague McKnight
Michael Sadler   James MacCara
Everett Fox   Sandy Chocolate
Thomas White   Joel Anderson
Ty Lafferty   Noah Zoe
Caelem Grandjambe   Keaton Hopf
Leif Galasinao   Gabrielle Fillion
Tanisha Steinwand   Brianna Brenton
 Tyler Caines    Matthew Mackenzie Mantla
     

 

14 - 15 years (2000, 2001 and 2002's) 
Maggie Works and Jessie   Coach: Garnik and Emily Works
Spain to wear RED   England to wear WHITE
Terence Boline   Cameron Peddle
Meegwun Makletzoff-Cazon   Kristine Stuparyk
 Anna MacCara   Kaeler Pagonis-Friesen
Jack Works   Brian Johnston
Finley Armstrong   Zhanaayi Drygeese-Yelle
Ben Carson   Zachry Sheck
Logan Doyle   Kea Furniss
Austin Daniels   Drayton Pagonis-Friesen
Ethan Anstey   Mazen Daher
Kaiya Goulet   Aurora Fraser
Donovan Black   Justin Lafferty
Starla Heron   Nathan Shereni
Nathan Cluff    Meeka Tinqui
 Kholman Enzoe    
COACH: Emma Tutton and Steve Gomes   Coach: Hannah Bond/Andrew Speakman
Argentina in BLUE   Cameroon TO WEAR BLACK
Sahara Lafferty   Donny Boake
Taison Williah-Godard   Benjamin Grimes
Markus Cluff   Cameron Bond
Katie Hart   Elizabeth Kikoak
Ruby Pigott   Kieran Kobaissi
Samuel Schofield   Keegan MacKenzie 
Kiana Horasey   Delaney Taylor
Austin Sleno   Ethan Horn
Cerynn True-Jewell   Yuki Kabuya
Marco Estaban   AJ Lawrance
Bronwyn Rutherford-Simon   Jonah Bevington
Lillianna Erasmus        Chance Brien
 Aron Gomes   Kailyn Unka
Devon CAtholique    Cameron Enzoe
COACH: Jordan and Konner    
Australia to wear YELLOW    
Darryl Balsillie    
Lindsey Mailloux    
Sahcho Jack    
Keelin Kobaissi    
Destiny Hobbs-Stewart    
Jordan Chung    
Shaeleah Mantla    
 Issac Karstad    
Quentin Martin    
Adrian Black    
Eman Lamvu    
Aiden Drew    
Eleena Erasmus    

 OPEN DIVISION

OPEN - 1999 and older    
     
Netherlands to wear ORANGE Brazil to wear GREEN
Keirra   Mitch Horn
Adrienne   Mariah MacDonald
Jenna   Edward Coad
Sarah   Branden Horn
Abby   Andrew Speakman
Matt Craig   Ryan Weir
Connor Coles   Fredrik Betsina
Rene O'Reilly   Dillon Betsina
Matt Brien   Frank Betsina
Dylan Short   Dion Norn 
Megan   Beau Larocque
Scott Stirling   James Duntra
Brittany   Tylene Lafferty
     Mason Basil
     
France to wear BLUE   Germany to wear WHITE
Maggie Works   Patrick Chinkon
Emily Works   Brian Sangris
Hannah Bond   Teagan Laroque
Ian MacLellan   James Thomas
Stanley McKenzie   Emma Tutton
 Jordan Ross   Braden Johnston
Levi   Brandon Adams
Garnik   Mitchell Johnson
Caleb Reid   Viktor
Konner Madsen   Steve Gomes
Melsik   Chize Desjarlais
Jesse McNiven   Gabe Russell
Aaron MacDonald   Eli Golchert
 Cameron Robb  

Chris Yurris

Cory Granter

Mini World Cup ALL GAMES AT ST. JOE'S FIELD June 24 - June 25, 2016
     
FRIDAY FIELD 1  FIELD 2
2:00-4:00 set up field set up field
4:00-5:00 Spain v England Argentina v Cameroon
5:00-6:00 Colombia v Japan Sweden v Korea 
6:00-7:00 Nigeria v USA China v Ecuador
7:00-8:00 Norway v Switzerland Canada v Mexico
8:00-9:00 Netherlands v Brazil Germany v France
9:00-10:00 Argentina v Australia Spain v Cameroon
     
SATURDAY FIELD 1 FIELD 2
9:00-10:00 Nigeria v Ecuador USA v China
10:00-11:00 Norway v Mexico Switzerland v Canada
11:00-12:00 Netherlands v Germany Brazil v France
12:00-1:00 England v Cameroon Australia v Spain
1:00-2:00 Colombia v Sweden Japan v Korea
2:00-3:00 Nigeria v  China USA v Ecuador
3:00-4:00 Argentina v England Australia v Cameroon
4:00-5:00 Norway v Canada Switzerland v Mexico
5:00-6:00 Netherlands v France Brazil v Germany
6:00-7:00 Argentina v Spain England v Australia
7:00-8:00 Colombia v Korea Japan v Sweden
     
     
SUNDAY FIELD 1 FIELD 2 
9:00 - 10:00 1st v 4th (7-9's) 2nd v 3rd (7-9's)
10:00 - 11:00 1st v 4th (10-11's) 2nd v 3rd (10-11's)
11:00 - 12:00 14-16 (4th v 5th)  
12:00 - 1:00 1st v 4th (OPEN) 2nd v 3rd (OPEN)
1:00 - 2:00 1st v 4th (12-13s) 2nd v 3rd (12-13's)
2:00-3:00 7-9 BRONZE 7-9 FINAL
3:00-4:00 14-16's (2nd v 3rd) 14-16's (winners of 11:00 a.m. game v 1st placed team)
4:00-5:00 10-11 BRONZE 10-11 FINAL
5:00-6:00   OPEN BRONZE
6:00-7:00 12-13's BRONZE OPEN FINAL
7:00-8:00 12-13's FINAL 14-16's FINALS (winner of 3:00 games)